Tréning dražby po 1BT

Tréning rebidov na odpoveď partnera

V licitačnom trenažéri nastavte Open na 1NT a dealera na N. Vám príde stále list, s ktorým by ste mali otvoriť 1NT. Zvyšní traja hráči čosi zalicitujú a pokiaľ to neboli tri Pasy, znova príde dražba na vás. Pokiaľ do dražby nezasiahli súperi a dražil iba partner, poriadne si rozmyslite, čo na jeho hlášku odpoviete. Vaše odpovede by časom mali byť plne automatické. Ak súperi zasiahli, situácia sa komplikuje, zatiaľ nebudeme preberať, ale intuícia a logika vám mnohé napovie.

Po odpovedi 2Cl máte iba tri možné rebidy:

 1. 2D – nemám drahý štvorlist
 2. 2H – mám štvorlist srdcový, môžem mať 4 list pikový
 3. 2Sp – mám štvorlist pikový, nemám 4 list srdcový

Ďalšie kolo dražby je už viac o cite pre kartu a vašich bridžových skúsenostiach. Po skončení dražby porovnajte, ako ste dražili vy a ako dražil trenažér. Ak máte pocit, že vy ste dražili správne a trenažér zle, zaznamenajte karty a dražbu a môžeme to na krúžku prediskutovať. Tiež si cez BBO viewer môžete pozrieť, či tam vydražený záväzok je alebo nie je a cez undo a draťbu podľa trenažéra tiež môžete zistiť, či záväzok, ktorý by dražil trenažér by bol lepší.

Po odpovedi 2D máte iba dva možné rebidy:

 1. 2H – uposlúchnutie transferu, bez bližšieho určenia sily a rozlohy, môžete mať 15 FB a dvojlist srdcový, ale môžete mať i 17 FB a trojlist srdcový.
 2. 3H – uposlúchnutie transferu, sila 16-17 (skôr 17) Fb a štvolist srdcový. Partner s listom, s ktorým pôvodne plánoval 2H odpasovať, môže zvážiť, či nedoraziť do 4H. Napríklad 6FB a singel v niektorej farbe veľmi často 4H pôjdu.

Po odpovedi 2H máte znova iba dva možné rebidy:

 1. 2Sp – význam rovnaký, ako po 2D, len vztiahnuté na piky
 2. 3Sp – význam rovnaký, ako po 2D, len vztiahnuté na piky

Po odpovedi 2Sp máte jediný rebid a to 3Cl.

Po odpovedi 2NT zvážte čo povedať:

 • Pas – s minimom
 • S lacným päťlistom a minimom Pas alebo 3 vo farbe päťlistu
 • S maximom alebo so 16 FB a lacným 5 listom 3NT

Po odpovedi 3Cl a 3D máte niekoľko možností:

 • Pas – minimum
 • 3BT – napojenie kárové a zádrže v ostatných farbách
 • 4Cl/4D – napojenie trefové/kárové a záujem o slem
 • 5Cl/5D – napojenie kárové, sign off

Tréning odpovedí na otvorenie 1NT

V trenažéri nastavte dealera na S a otvorenie na 1NT. Váš partner stále otvorí 1NT a vy dražte podĺa toho, čo som vám napísal a povedal. Trenažér váš príkaz uposlúchne a keď príde na vás znova dražba, zvážte, čo povedať. Vaša prvá odpoveď by mala byť v podstate automatická, s drobnými nuansami či pasovať alebo sa pýtať na drahý štvorlist, pasovať alebo dať transfer do lacnej farby. Transfer do drahej farby by ste mali dať vždy.

Možno si kladiete otázku, kde je tu tvorivosť, keď musím na hlášky partnera mechanicky odpovedať?

Najprv sa musíte naučiť dražiť presne podľa systému a keď ho budete mať zvládnutý, môžete uvažovať nad tým, či nenastala tá pravá chvíľa, keď by bolo dobré sa od systému odchýliť. Môj obľúbený bonmot je: Systém máme nato, aby sme mali čo porušovať. Porušovanie systému však musí byť vedomé a musíte na to mať vážny logický dôvod. Ak ho nemáte radšej systém dodržte.

print

Krúžok bridžu

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *