Náplň krúžku

Krúžok bridžu

Bridž je kráľom kartových hier. Má medzi nimi podobné postavenie, ako šach medzi doskovými hrami. Bridž je uznaný olympijský šport. V mnohých krajinách (Poľsko, Holandsko, …) je bridž na školách voliteľným predmetom. Stretnutia Košického bridžového klubu sa konajú každý utorok a piatok na Matematickom ústave na Jesennej  o 17:00. Mládež do 18 rokov má v klube bezplatné štartovné a KBK sponzorsky prispeje na účasť členov krúžku na bridžových podujatiach (prepláca štartovné, cestovné a ubytovanie).

Pravidlá bridžu sú jednoduché, napriek tomu je to komplexná hra, ktorú možno hrať celý život a stále v nej objavovať čosi nové. Oproti šachu je to hra s neúplnou informáciou a kým šach hráte sami za seba, v bridži máte partnera, čím rozvíjate aj partnerské porozumenie a empatiu. V bridži nestačí len logicky myslieť,  je potrebné naučiť sa odhadnúť, čo si myslí a akým spôsobom partner a vedieť odhadnúť logiku uvažovania súperov. Naučíte sa zvládať partnerské konflikty, ktoré vznikajú z nepochopenia logiky uvažovania partnera.

Bridž rozvíja všetky druhy pamäte, logické myslenie, intuíciu, učí sústredeniu, dodržiavaniu pravidiel a športovej i spoločenskej etiky. Naučíte sa prehrávať, ale okúsite aj slastný pocit víťazstva. S bridžom môžno pochodiť celý svet a nájsť si priateľov po celom svete.

Vďaka klubu sa dostanete na Veľkú cenu Košíc, Malú cenu Žiliny, Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v Poprade, Majstrovstvá mládeže Českej republiky. Najšikovnejší z Vás sa môžu kvalifikovať na Majstrovstvá Európy či Majstrovstvá sveta mládeže.

Okrem bridžu budeme hrať rôzne logické hry: Scrable a „spravodlivé“ Scrable, šach (ten sa učiť nebudeme, ale, ak ho hrať viete, môžeme si ho zahrať), žravý šach – vyhrá, kto prehrá, šach vo štvorici na dvoch šachovniciach, go, dáma, žravá dáma – vyhrá, kto prehrá, minimaster mind alebo logik, číselný logik, slovný logik, taxman – aplikácia vašich vedomostí o prvočíslach a zložených číslach, Bum Bác – matematická hra s deliteľmi 3 a 5, kockový poker, vlk a pastieri, tic-tac-toe a piškvorky, domino, matematické domino, pexeso, magic (kartová hra), sudoku, …

Môžete prísť aj sami s nejakou logickou hrou a naučiť ju ostatných.

Verím, že popri hraní sa zároveň mnoho naučíte z matematiky, logiky, etiky a psychológie.

Bridž môžu hrať chlapci aj dievčatá, popri jazdectve je to jeden z mála športov, kde ženy či dievčatá štartujú v tých istých súťažiach ako muži či chlapci a sú plne konkurencieschopné.

RNDr. Tibor Menyhért e-mail: otm@bridgekosice.sk

print

Krúžok bridžu

1 Komentár

  1. Tibor Menyhért

    Pod článkami môžeme spolu komunikovať, môžete tu písať vy či vaši rodičia rôzne otázky, návrhy, riešenia problémov, …

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *