Náplň krúžku

Krúžok bridžu

Čomu sa budeme na krúžku venovať?

Objavíte tajomstvá bridžu. Bridž je kráľom kartových hier. Má medzi nimi podobné postavenie, ako šach medzi doskovými hrami. Bridž je uznaný olympijský šport. V mnohých krajinách, napríklad v Poľsku a Holandsku je bridž na základných a stredných školách voliteľným predmetom. Na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ si ako jeden z predmetov možno zapísať bridž a stretnutia Košického bridžového klubu sa konajú každý utorok a piatok na Matematickom ústave Prírodovedeckej fakulty na Jesennej ulici o 17:00. Mládež do 18 rokov má v klube bezplatné štartovné a KBK sponzorsky prispieva na účasť členov krúžku na bridžových podujatiach (prepláca štartovné, cestovné a ubytovanie, mladí bridžisti si platia iba stravovanie).

Pravidlá bridžu sú veľmi jednoduché, napriek tomu je to komplexná hra, ktorú hoci ju budete hrať celý život, stále v nej objavíte čosi nové. Oproti šachu je to hra s neúplnou informáciou a kým šach hráte sami za seba, v bridži máte partnera, čím rozvíjate partnerské porozumenie a empatiu. V bridži nestačí len logicky myslieť,  je potrebné naučiť sa odhadnúť, čo si myslí a akým spôsobom váš partner a je tiež vhodné vedieť odhadnúť logiku uvažovania súperov. Naučíte sa zvládať partnerské konflikty, ktoré vznikajú z nepochopenia logiky uvažovania partnera.

Bridž rozvíja všetky druhy pamäte, logické myslenie, intuíciu, naučí vás sústredeniu, dodržiavaniu pravidiel a športovej i spoločenskej etiky a etikety. Naučíte sa pri ňom prehrávať, ale neraz okúsite aj slastný pocit víťazstva. S bridžom môžno pochodiť celý svet a nájsť pomocou neho priateľov na celom svete.

Vďaka klubu sa dostanete na Veľkú cenu Košíc, Malú cenu Žiliny, Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v Poprade, Majstrovstvá mládeže Českej republiky. Najšikovnejší z Vás sa môžu kvalifikovať na Majstrovstvá Európy či Majstrovstvá sveta mládeže.

Okrem bridžu sa raz mesačne budeme venovať rôznym logickým hrám, oboznámite sa so základmi teórie hier a pravdepodobnosti. Teória hier je matematická disciplína, ktorá skúma hry z matematického hľadiska. Nachádza uplatnenie v mnohých oblastiach, ktoré na prvý pohľad hrami nie sú, ale aplikácia teórie hier v nich vedie k efektívnym riešeniam: ekońomia (bolo udelených niekoľko Nobelových cien za aplikáciu teórie hier v ekonómii), vojenstvo, medziľudské vzťahy, evolučná biológia, psychológia, politológia, šport, prirodzene samotné hry a mnoho ďalších.

Aké hry si na krúžku okrem bridžu zahráme, naučíme sa ich pravidlá a pokúsime sa hľadať ich optimálne stratégie?

 • Scrable a „spravodlivé“ Scrable
 • šach (ten sa učiť nebudeme, ale, ak ho hrať viete, môžeme si ho zahrať), žravý šach – vyhrá, kto prehrá
 • šach vo štvorici na dvoch šachovniciach,
 • go
 • dáma, žravá dáma – vyhrá, kto prehrá
 • minimaster mind alebo logik, číselný logik, slovný logik
 • taxman – aplikácia vašich vedomostí o prvočíslach a zložených číslach
 • kockový poker
 • vlk a pastieri
 • tic-tac-toe a piškvorky
 • domino, matematické domino
 • pexeso
 • magic (kartová hra, ktorú vám predstavia naši deviataci)
 • sudoku, …

Môžete prísť aj sami s nejakou logickou hrou. Niektoré hry si mimo krúžok môžete aj sami naprogramovať, či už na hodinách informatiky alebo, kto bude chodiť aj na krúžok programovania, tak tam.

Verím, že popri hraní sa zároveň mnoho naučíte z matematiky, logiky, etiky a psychológie.

Na krúžok sa môžu prihlásiť žiaci od štvrtej po deviatu triedu. Je vhodný nielen pre alternatívne triedy, ale aj pre žiakov bežných tried. Bridž môžu hrať chlapci aj dievčatá, popri jazdectve je to jeden z mála športov, kde ženy či dievčatá štartujú v tých istých súťažiach ako muži či chlapci a sú plne konkurencieschopné. Napríklad Majstrovstá sveta juniorov v Piešťanoch vyhrali sestry zo Švédska.

 

RNDr. Tibor Menyhért e-mail: otm@bridgekosice.sk

print

Krúžok bridžu

1 Komentár

 1. Tibor Menyhért

  Pod článkami môžeme spolu komunikovať, môžete tu písať vy či vaši rodičia rôzne otázky, návrhy, riešenia problémov, …

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich