Rozbor partií páru Masrna-Novák z Malej ceny Žiliny

V sobotu 18.2.2017 sa konala Malá cena Žiliny. Zúčastnilo sa jej 31 párov, medzi nimi aj jeden pár z nášho krúžku Erik a Matúš. Krst ohňom nedopadol veľmi dobre. Chlapci skončili na 31. mieste s výkonom 27.94% so stratou 2,92% na predposledného. Bol to ich prvý turnaj, zatiaľ na krúžku odohrali naraz maximálne 12 rozdaní, tu museli odohrať 42 rozdaní. Dúfam, že prvý neúspech chlapcov neodradí a naopak ich namotivuje k tomu, aby na ďalšom turnaji dopadli výrazne lepšie.

Výsledky

Pole v Žiline bolo výrazne nevyrovnané, keďže sa turnaja okrem hráčov nášho krúžku zúčastnilo ešte niekoľko členov bridžových krúžkov zo západného Slovenska, pre ktorých to bol často tiež ich prvý väčší turnaj. Popritom v Žiline hrali mnohí skúsení hráči, medzi inými slovenskí reprezentanti v kategóriách open a juniori. Víťazom turnaja sa  stal juniorsky reprezentačný pár Martin Vodička – Juraj Kvoček, na druhom mieste skončili reprezentanti open kategórie Edo Velecký a Karol Lohay, na treťom mieste skúsený  košický pár Vladimír Munka a Anton Škerlík.

Pozitívom hry chlapcov je, že v druhom kole sa oproti prvému kolu mierne zlepšili: 26,52% – 29,35%, pričom predpokladám, že ku koncu po 7 hodinovom maratóne, už boli poriadne unavení, hlavne keď museli skoro ráno vstávať a tri hodiny cestovať.

1. kolo Top 26

Rozdanie č. 1

NS 2S-4 S  H7 -200 20 6 Miroslav Ploscica & Lenka Ploscicova

Súperi vynechali celú hru a nedali kontru. Ak by dali kontru, súperi by mali top. Predpokladám, že východ otvoril 1BT. Juh mal dať Pas. Ak by na západe sedel skúsenejší hráč, dal by kontru a východ by ju zmenil na trestnú. Sedela tam košická juniorka, kontru nedala a tak to dobre dopadlo.

 

 

Rozdanie č. 2

NS 1NT= S* C7 +90  14 12 Miroslav Ploscica & Lenka Ploscicova

Znova lepší výsledok. Podľa minimaxu sú tam 2BT, ak by uhrali 1BT+1, mali by namiesto 14 bodov 20 bodov. Z pohľadu dražby nemal byť s 19 (16 po odpočítaní singl kráľa) bodmi 1BT odpasovaný, mali prísť aspoň 2H ja by som dražil 3H a na mieste juhu by som 3H odpasoval. Podľa minimaxu tam 3H sú, prípadne by sa spadli raz. Väčšina hrala 3BT a padali.

 

 

 

Rozdanie 3

EW 3D= N  HA  110  22 4 Jana Tesserova & Daniel Vagac

Vynechaná celá hra. Východ mal otvoriť 1BT, ak by juh zasiahol 2Cl alebo 2S, západ má dať kontru, východ by povedal 2H alebo 3H a v oboch prípadoch by západ mal dražiť 4H. Ak partner otvorí 1BT, partner s 9 bodmi by mal dražiť celú hru. V tomto rozdaní náhodou 4H ne sú, keďže sever má štvorlist srdcový. V obrane muselo navyše nastať niekoľko chýb: tri kára sa mali spadnúť trikrát. Pri troch pádoch by získali 14 bodov pri jednom alebo dvoch 12 bodov.

Kontra po zásahu juhu nie je trestná, ale informačná, partner mám nejaké body, ukáž svoju drahú farbu, ak ju máš. Otvárajúci s dlhou súperovou farbou  môže takúto kontru zmeniť na trestnú.

Rozdanie 4

EW 2H+3 N  HA 200  20 6 Jana Tesserova & Daniel Vagac

Znova pasívna dražba, W by mal otvoriť 1D, súper 1H alebo kontra. Po 1H má E dražiť kontra, po kontre má dražiť 1Sp. V oboch prípadoch musia nájsť pikový fit. Náhodou v tomto rozdaní ide na 22 bodov celá hra v pikách. Navyše v obrane došlo k nejakej chybe, linka EW má získať aspoň 3 zdvihy to by im pridalo iba 1 bod. Ak by vydražili a splnili 4Sp, získali by 16 bodov.

 

 

 

Rozdanie 7

(rozdania 5 a 6 pauzovali)

NS 1S+2  W  C8  140  6  20 Vldimir Munka & Anton Skerlik

Pasívna dražba. Neviem ako dražba prebiehala, buď západ zadražil agresívne a otvoril 1Sp hoci má len 9 bodov. V opačnom prípade sever namiesto 1BT otvoril 1 káro. Po otovorení 1BT by juh mal skočiť rovno na 3BT. Východ by nemal indíciu, že má štartovať pikou a 3BT by sa plnili – 19 bodov namiesto 6. Ak by štartoval pikou, raz by sa spadlo a získali by 7 bodov.
Ak W otvoril, sever má povedať 1BT, hoci nemá zádrž alebo má dať kontru. Po kontre by huj dražil 2Cl a sever by mal teraz ťažkú situáciu či dražiť 2D alebo 2H – oboma hláškami by ukázal 16+ bodov a 5 list.

Rozdanie 8

NS 4D=  E  SA  130   13   13 Vldimir Munka & Anton Skerlik

 

Niet čo vytknúť, skôr možno pochváliť, súperom ide 5 kár, dražili a uhrali len štyri.

 

 

 

Rozdanie 9

 NS 2H-1 S S4  -50  17,31  8,69 Vojtech Belcak & Vladimir Vancak

Zmätočná dražba, napriek tomu dobrý výsledok. Súperi majú osemlistú zhodu srdcovú zhodu, malo sa spadnúť dvakrát, juh spadol iba raz.

Juh otvoril 1BT. Má osemnásť bodov, správna hláška bola 1D. Sever dražil 2C, ktoré myslel ako prirodzené, ale systém vraví, že je to Stayman. Keď juh zadražil 2H, sever odpasoval. S listom severu buď treba dať na 1BT pas, alebo dražiť 2Sp ako transfer do trefov. V tomto rozdaní by bolo lepšie 1BT odpasovať, z juhu je tam dokonca +1.

 

Rozdanie 10

NS 2D+4 S CQ 170 0,08 25,92 Vojtech Belcak & Vladimir Vancak

Zmätočná dražba. V rozdaní v ktorom je malý slem v BT, H, Cl aj D hrali iba 2D, pritom otvárajúci má 18 bodov a odpovedajúci 15. Dražba by mala v prípade jednostrannej dražby prebiehať takto:

1D – 1H -3D 4NT -5Sp – 6D alebo 6NT. Za 6D by bolo 13 bodov, za 6NT 20,5 bodu. Ale aj v prípade že juh dražil 2D, sever mal skočiť aspoň na 3BT. Za 3BT by bolo aspoň 9 bodov.

 

 

Rozdanie 13

EW 2C+2 N* HA   130   20  6 Jan Kratky & Inka Gregova

Chybička v obrane,súperi majú spraviť  2C+1, uhrali +2. Ak by to bolo +1 bolo by to za 11 bodov.

 

 

 

 

Rozdanie 14

EW 4S+1 N  HA  450   16  10 Jan Kratky & Inka Gregova

Jeden z lepších výsledkov, súperi vydražili a uhrali optimálny záväzok, z pohľadu dražby a obrany je všetko v poriadku. Východ by mal otvoriť 3H, ak dal juh kontru, západ by mohol povedať 4H a sever by pravdepodobne dražil Pas. Juh by sa možno k dražbe 4Sp neodhodlal, alebo by znova dal kontru, ktorú by sever buď odpasoval alebo opravil na 4Sp. Ak by ju odpasoval, mali by 21 bodov.

 

 

 

Zhrnutie

Zostávajúce partie som už nerozoberal, keďže sa opakujú pdobné chyby. Najčastejšou chybou bolo nedocenenie sily listu a vynechávanie celoherných záväzkov a  licitačná pasivita, keď nechali zohrávať súpera a pričom mali zohrávať oni. Určite boli aj chyby na obrane, ale nemal som možnosť chlapcov sledovať, keďže som bol rozhodcom, takže sa neviem konkrétne vyjadriť, aké najčastejšie chyby v obrane sa vyskytli. Bohužiaľ, musel som v Žiline ešte chvíľu po skončení turnaja zostať a tak som s nimi nemohol cestovať do Košíc. Predpokladám, že by sme väčšinu neúspešných rozdaní spoločne rozobrali a na budúcom turnaji by mohli robiť úplne iné chyby 🙂

V týchto 14 rozdaniach sa iba raz stalo, že dražili záväzok, ktorý by bol nulou, ak by dostali kontru a väčšina mierne pokročilých hráčov by ju asi nedala. Źiaci a juniori sú inak skôr charakteristickí tým, že dražia až priveľmi dravo.

Ukážkou dravej dražby je napríklad rozdanie v podaní páru Vodička-Kvoček, keď Kvoček namiesto 2Sp otvoril 3Sp.

 

 

 

 


 

print

Krúžok bridžu

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *